Michelle Frances, „Ta dziewczyna”

Michelle Frances ukończyła szkołę filmową w Bournemouth, jest też absolwentką American Film Institute w Los Angeles. Po powrocie do Londynu pracowała dla telewizji BBC jako scenarzystka I producentka. Ta dziewczyna jest jej debiutem literackim.

TYTUŁ: Ta Dziewczyna
AUTOR: Michelle Frances
TŁUMACZENIE: Paweł Lipszyc
WYDAWNICTWO: Albatros
GATUNEK: Thriller

OCENA: 6/10


O teściowych to już stworzyli kawały. Nie jestem w stanie zliczyć ile filmów oglądałam z wątkiem gdzie mama wcinała się w życie swojego syna maglując przyszłą synową. Zazwyczaj można się spotkać z tym, że wybranka syna nigdy nie będzie dość dobra, ponieważ syn zasługuje na coś lepszego . I tu rodzi się pytanie - co jeśli teściowa ma rację, a dziewczyna syna nie do końca jest w porządku? I co wtedy, gdy matka zrobi wszystko, aby go ochronić przed nią.

Laura jest producentką filmową, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną, ale sama też nie narzeka na finanse, ale najważniejszy jest ON - syn Daniel, który jest idealny, nigdy nie sprawiał problemów do czasu kiedy w jego życiu pojawiła się ONA. Gdy na horyzoncie pojawia się Cherry Laura za wszelką cenę chce się z nią zaprzyjaźnić nawet jeśli syn poświęca matce coraz mniej czasu. Z każdym następnym spotkaniem Laura utwierdza się w przekonaniu, że nie może ufać Cherry. Czy dziewczynie chodzi o Daniela, czy o jego życie, które prowadzi?


"Ta dziewczyna" to thriller, w którym główna bohaterka stara się osiągnąć swoje cele za wszelką cenę. Co jesteś w stanie zrobić, aby dopiąć swego ? Posuniesz się do kłamstwa, manipulacji czy czegoś innego? 

Cherry, dziewczyna z nizin społecznych, za wszelką cenę próbuje wyrwać się ze swego środowiska. Podstępem zdobywa pracę w bogatej dzielnicy, licząc na ‚przypadkowe’ spotkanie i dalszą znajomość z którymś z bogatych klientów agencji nieruchomości. Faktycznie, tak właśnie się dzieje. Celem dziewczyny zostaje Daniel, młody, ambitny, pracowity i szalenie przystojny przyszły lekarz z funduszem powierniczym. Zaślepiony, podatny na manipulacje chłopak nie zauważa działań, których pada ofiarą, a sugestie matki, pod wpływem nowej sympatii, zostają szybko zepchnięte na bok. 

Ostatnimi czasy bardzo polubiłam thrillery i sięgam po książki z tego gatunku. Bardzo spodobała mi się postać Laury, która w moim odczuciu jest dość nadopiekuńcza w stosunku do swojego pełnoletniego syna. Chociaż kiedy poznajemy powoli historię Laury nie dziwię się jej, że tak osacza syna. 
Akcja rozwija się tu mało dynamicznie, autorka wyraźnie skupia się na kreowaniu obsesyjnych myśli, sukcesywnie opisuje też wydarzenia, jakie determinują bohaterki do podjęcia parszywych działań, ale samo napięcie zdaje się stać w miejscu, jest niemal na całej linii umiarkowane. Sam finał nie budzi już żadnych wątpliwości – wyczuwalna jest w nim zarówno gęsta atmosfera, jak i niepewność co do zakończenia całej historii. 


Narracja prowadzona jest z perspektywy trzeciej osoby, jednak raz towarzyszymy Laurze i poznajemy jej przemyślenia, a później przenosimy się do Cherry. Wejście w myśli bohaterek przeraża i pozwala lepiej je zrozumieć, gdyż każda z nich ma swoje racje, a także swoje sekrety.

Po przeczytaniu całej książki spodziewałam się więcej intryg ze strony Cherry. Spodziewałam się, że swoimi intrygami przyprawi mnie o ciarki, niestety tak się nie stało. Uważam też, że nie jest złą osobą, jedynie chciała wyrwać się z biedy, chociaż nie podobała mi się relacja z jej matką, którą uważała za "gorszą", bo pracowała w markecie . Jeśli chcecie przeczytać czy Laura zaakceptowała Cherry i jak skończy się historia całej trójki to zapraszam do przeczytania. 

Jeśli szukacie lektury, w której nie ma jednoznacznie dobrych i jednoznacznie złych postaci, krew nie leje się strumieniami, a intryga stopniowo się rozwija, wciągając i nie pozwalając się oderwać – „Ta dziewczyna” to książka dla Was.


Copyright © 2014 Testowanie z pa2ul , Blogger