Kategorie
Prasówki

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… nagrodom w roli młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest wówczas „etap mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najwyższym nacisku – szokujące dla świata – wtedy też kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie ważna zmiana status quo. Rok bieżący chyba stanowić niczym wielkie wahadło, wydobywające się w obrocie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki pieniężnej i fiskalnej, a także – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do robienia polityki mogłoby to znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich skórę w obrębie kosztów połączonych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w roli młodej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w układzie z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym rynku, wezmą z przygodzie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się wtedy w okresie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie wówczas zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to szczególnym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, lecz również dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt dużego szumu medialnego i małych zwrotów z inwestycji. Jednakże w liczbę kolejnych zobowiązań w obrębie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jako największy na świecie dostawca dawanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych produktów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sumy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz większych wartości oraz też jak w wypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) zdecydowanie w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie chociaż w Okresach Zjednoczonych, ale także na całkowitym świecie wprowadzono na rynek biliony USD w istoty kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a braki w Okresach Połączonych są duże i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a ceny zaczną gwałtownie rosnąć w liczbę, jak bodźce będą dołączać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na okresy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup a na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej opowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia wykonań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedługim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do tyłu roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z obecnego czasu na sektor ten działały negatywnie dwie znaczące role. Pierwszą z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w rezultatu której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał delikatny i powszechny stojący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych cen oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – dodatkowo będzie wówczas razem sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą informacją była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj ostatniego roku, iż w układzie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw trendu w wszystkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasie tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne stanowić ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w stanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także i drugie gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą mocno zróżnicowane z lat. RPA zmierza w obrocie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszelkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w liczbę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do ustalenia w kwestii co chwila tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na początku 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „etycznego i aktywnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen danej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na zbytu amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Spowoduje to świetne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, gdyż będą ostatnie w naturze stare taryfy w współczesnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przenieść swoją produkcję do Twórz Zjednoczonych w końca uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i życiowa zmiana nastawienia w liczbę żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do zastosowania istotnego czynnika fiskalnego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie uważało wówczas mieszkanie w wypadku szwedzkiej polityki, także jak na początku lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do punktu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje trudną i stale będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wybierając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak a ich wole były przyjazne: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, a każde modele wymagają istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą przekazywać o „warunkach panujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, oraz nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno podatna na światowe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest stary i biały, czyli chodzi do rodziny demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem roli w wieku 20-40 lat, jakie są zdecydowanie dużo elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do konkretnego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, kształtując się na podawane przez Węgry – oraz w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci chodzących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do mieszkania status quo, a obie ściany będą traktowały trudności z dołączeniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w organizmie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni dużą zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w czasie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cen dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i kontroli nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Projektem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w niniejszym obszarze wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W czasie zaledwie paru miesięcy USD podzieje na cen 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x